OS/2

Dzisiaj dzięki wsparciu kolegów trafiła w moje ręce piękna perełka.
Nikt nawet nie przypuszczał że dziś da się jeszcze odnaleźć nowe zafoliowane pudełko z OS/2 w wersji 2.1. Całość jest wydana jeszcze na dyskietkach.
Ciekawe jakie jeszcze skarby skrywają stare dawno nie odkurzane szafy bo jak widać w tym przypadku można odkryć wspaniałości.
Wiem że odbiegłem trochę od tematów poprzednich i przeskoczyłem ładnych parę lat do przodu ale w tym przypadku było warto.

OS/2 to system operacyjny opracowywany wspólnie przez IBM oraz Microsoft. Wersja 1.0 powstała w 1987r. był to jeszcze system tekstowy jednakże już z bogatym dostępnym dla programistów API.
Wersja 1.1 powstała rok później była już wyposażona w interfejs graficzny. Po wydaniu tej wersji współpraca pomiędzy IBM a Microsoftem rozluźniła się na tyle że IBM sam dokończył wersję 2 a MS zajął się rozwojem Windows NT 3.
IBM zaproponował w wersji 2.0 zupełnie nowy interface graficzny oraz 32-bitowe API. Jednakże dopiero wersja WARP3 był w pełni 32-bitowym system operacyjnym dodatkowo wprowadzał obsługę multimediów. Systemy z tej rodziny zyskały duże uznanie w bankowości i przemyśle.
Wraz z rozwojem przez IBM rodziny Power Series  oraz Power PC toczyły się prace nad powstaniem wersji OS/2 dla rodziny PowerPC. Jednakże z uwagi na niekompatybilność pomiędzy architekturami system ten odniósł porażkę na rynku.
W grudniu 2005r. IBM wycofał ze sprzedaży OS/2 i tam zakończyła się kariera tego wspaniałego systemu.
Należy zwrócić tutaj uwagę że IBM już w 1994r. dostrzegł komercyjnie rynek komputerowy w Polsce i wówczas pojawiła się pierwsza wersja OS/2 Warp przetłumaczona na język polski.

1 myśl na “OS/2”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *