Sun SuperSparc

Dziś prezentuje wam procesor Sun SuperSparc TMC390.

To reprezentant rodziny RISC-owych procesorów SUN-a.
Ten model powstał w 1992r i był taktowany zegarem 40MHz. Posiadał 20kB 5-drożnego cachu rozkazów i 16kB 4-drożnego cachu danych. Był to pierwszy procesor z rodziny superskalarnych który mógł wykonywać więcej niż jedną instrukcję w takcie procesora. Dodatkowo dzięki pamięci cache 2 poziomy pracującej w technologi MBUS lub XBUS była możliwa bezproblemowa praca wieloprocesorowa. Procesor ten był produkowany w japońskich zakładach Texas Instruments.
Należy tutaj nadmienić że procesory te były zabudowane w komputerach Sun SPARCstation, których 100 szt. pracowało przy renderowaniu całego filmu Disney’a “Toy Story”.
Pamiętajmy że wówczas w normalnym użytkowaniu królowały w Polsce jeszcze 8-bitowce, natomiast na zachodzie Amiga powoli zaczynała schodzić z rynku na rzecz PC gdzie standardem był 486. Przy takich maszynach opisywany tutaj SuperSparc był potworem o niesamowitej mocy obliczeniowej. Zresztą osoby które w latach 90-tych oglądały “Toy Story” najlepiej pamiętają jakie ten film robił wrażenie tym bardziej że cały był stworzony przy użyciu komputerów (właśnie stacji i serwerów SUN-a).
Dodam tylko że premiera pierwszego procesora Pentium miała miejsce ponad rok po SuperSprac-ach.

Poniżej jeszcze jeden procesor SUN-a którego na razie nie udało mi się zindentyfikować 🙁 Może ktoś z Was pomoże  ???

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *