Nintendo Game Boy

Kto z was pamięta pierwszą przenośną konsolę Nintendo ??
W przeciwieństwie do dostępnych wcześniej serii Game & Watch dopiero w Game Boy miał gry na kartridżach a nie zaszyte na stałe w romie. To był początek mobilnej rewolucji w grach.To był prawdziwy protoplasta dzisiejszych PS Vita czy Nintendo 3DS. Do tego po raz pierwszy wprowadzono możliwość podłączenia konsol przy użyciu specjalnego kabla i wspólnej gry.Sprzęt kultowy dla wielu z nas.


W Polsce w okresie kiedy pojawił się ten mobilny gadżet królowały dalej 8-bitowe komputery a czas pierwszy konsol miał dopiero nadejść. Wielu z nas podczas zagranicznych wojaży widziało w sklepach ten model ale z racji dostępności gier był on poza naszym zasięgiem i był komentowany w charakterze ciekawostki. Często również był porównywany z radzieckimi klonami Game&Watch – grami elektronicznymi Elektronika które były dostępne na bazarach. Poniżej zdjęcie jednej z takich gierek radzieckiej produkcji.To były dwa światy jeśli chodzi o jakość.
Pamiętajmy że swoją światową premierę Game Boy miał 21 kwietnia 1989r. w Japonii. Na początku w zestawie startowym razem z konsolą była dostarczana gra tetris.

Sercem całości był znany wszystkim procesor Z80 taktowany zegarem 4,5MHz. Całość uzupełniała pamięć ram 8kB oraz kartridże z grami o możliwej pojemności do 8Mbitów. Wyświetlacz posiadał rozdzielczość 160×144 pixeli i 4 odcieniach szarości. Przenośna konsola była zasilana z 4 baterii AA.
Nintendo odniosło z Game Boy’em ogromny światowy sukces. Łączna sprzedaż wraz z wypuszczoną później serią Color sięgnęła prawie 120mln sztuk dzięki czemu konkurencja na czele z Atari Lynx nie miała nic do powiedzenia i została zdeklasowana.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *