Mikroklan

Dziaj znowu trochę o prasie.

Opisy tytułów dostępnych w Polsce w latach 80-tych rozpocznę od tytułu Mikroklan.

Wiem że dla niektórych będzie to zniewaga że nie rozpoczynam od najważniejszego a mianiowicie Bajtka. Jednakże on jest w tylu miejsca opisany ze szczegółami że postanowiłem zostawić sobie go na czas późniejszy a teraz zająć się jednym z najlepiej wydanych tytułów.

Pierwszy numer pojawił się w kioskah w 1986r. Niestety gazeta ukazywała się tylko do 1988r. Jedno co od razu rzuca się w oczy to piękne wydanie na papierze kredowym. Jak na owe czasy to było wręcz niespotykane.
Tytuł ukazywał się dzięki wydawnictwo NOT-SIGMA i był w nakładzie 100tyś egzemplarzy.
Poruszał on tematykę komputerów domowych jak i tych profesjonalnych. Po raz pierwszy ukazały się opisy systemu UNIX. Praktycznie z każdym kolejnym numerem tematyka przenosiła się w stronę profesjonalnych zastosowań komputerów a ta część o sprzęcie domowym zanikała.
Wydaje się że wyprzedzał on swoją epokę i przez to nie przetrwał na rynku. Dodatkowo w okresie kryzysu wydawanie takiego numeru musiało nastręczać masę trudności wydawniczych. Pamiętamy papier na jakim był wydawany Bajtek czy Komputer i od razu widzimy ogromną różnicę.

1 myśl na “Mikroklan”

  1. Witam
    Jest jeszcze jeden periodyk, o którym rzadko się wspomina. Być może ze względu na swój charakter, ponieważ "… Było to klasyczne niskonakładowe (1000 egz.) pismo branżowe, przeznaczone dla najwyżej wykwalifikowanych specjalistów, w zasadzie absolutnie niedostępne dla czytelnika bez wyższego wykształcenia informatycznego lub matematycznego" – cytat za Wikipednia.org (pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_(czasopismo))
    PS Pięknie zachowane egzemplarze "Mikroklanu". Nieskromnie zazdroszczę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *