Didaktik Gama

  • by

Didaktik Gama

Dzisiaj coś mniej znanego w Polsce.
Otóż wpadł w moje ręce ciekawy komputer produkcji Czechosłowackiej (obecnie można by uznać że to była produkcja Słowacka) – Didaktik Gama.
Didaktik była całą serią komputerów domowych opartych na klonach i8080 oraz Z80.
Dla nas ciekawym jest że powstały modele będące klonami ZX Spectrum. Mowa tu o Didaktik Gama (naszym dzisiejszym bohaterze) oraz Didaktik M i Kompakt.
Trzeba tutaj wspomnieć że model Gama jako jedyny korzystał z oryginalnych chipów Ferranti ULA  i Zilog Z80 uzupełniając je o radzieckie klony układów i/o.

Już na pierwszy rzut oka widać którego modelu klonem jest model Gama – ZX Spectrum 48KB.
Choć w rzeczywistości jest to lekko zmieniona wersja gdyż w niej jest inny układ pamięci.
Podział jest następujący 16kB ROM + 2 banki po 32kB RAM-u. Przełączanie banków jest sygnalizowane przez diodę na obudowie. Takie rozwiązanie nie daje niestety 100% kompatybilności. Dodatkowo obudowa posiada przycisk reset jednakże do jego użycia to trzeba chyba szpilki albo igły.
Z tyłu widzimy jakże inny zestaw złącz od znanego nam produktu sir Clive’a Sinclair’a

po pierwsze widzimy dwa gniazda antenowe i tu mamy kolejne zaskoczenie jedno to klasyczny modulator natomiast drugie to wyjście composite-video. Następnie widzimy gniazdo DIN które tutaj pełni podwójną rolę. Otóż raz jest to wejście zasilania a dwa to układ we/wy dla podłączenia magentofonu.

Jak widać za załączonym zdjęciu zasilacz ma wtyk DIN z którego wychodzą 2 mini jacki do magnetofonu.
Następnie komputer na wyprowadzoną szynę krawędziową zgodną z Spectrum.
No i na samym końcu widzimy kolejną wyprowadzoną szynę krawędziową i tutaj jest wyprowadzona magistrala i8255 – czyli dostajemy do dyspozycji trzy 8-bitowe porty we/wy.

Po uruchomieniu zamiast standardowego napisu znanego ze Spectrum mamy jego zmodyfikowaną wersję

Jak się okazuje zakłady Didaktik Skalica wypuściły do komputer cały zestaw dodatków. Jednakże z uwagi na ich egzotykę są prawie niedostępne.

Jako ciekawostkę podam że firma Didaktik Skalica istnieje do dnia dzisiejszego. Jednakże z uwagi na ukształtowanie rynku zmieniła swój profil działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *